Site Rengi

Shaggy Halının Temizlenmesi için Neler Yapılması Gerekmektedir?

23.02.2021
254
Shaggy Halının Temizlenmesi için Neler Yapılması Gerekmektedir?

Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Düzenli aralıklarla havalandırma, halı yüzeyinin hijyen standartlarına uygun tutulması için tercih edilmektedir. Shaggy halınızın boyutlarına bağlı olarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Halıyı dışarıya, havalanabileceği ve güneş alabileceği bir noktaya asabilirsiniz. Uygun bir yükseklikte ve sağlam özellikteki bir noktayı seçtiğinizden emin olmanız önerilir. Böylelikle halının asıldığı yerden düşmesi gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Birkaç saat güneş altında bekletmek, halı üzerinde istenen etkiyi yaratacaktır. Güneşin altında çok uzun süre bırakmamaya özen göstermeniz önemlidir. Çünkü uzun süreli ısı ve ışık, belirli bir süre sonra halının renginde ve dokusunda bozulmalara neden olabilmektedir. Birkaç saatlik güneş ışığı, halı yüzeyine yapışmış tozların gevşemesi ve zararlı mikroorganizmaların ölmesine yardımcı olacaktır. Hatta bir sopa yardımıyla halı çırpılarak tozların dökülmesi süreci hızlandırılabilir. Çırpma işleminde uygulanan hareketlerin çok sert olmamasına özen göstermek gerekmektedir.

Shaggy halı temizliği konusunda en yüksek performansı gösteren seçenek, halı şampuanı olarak belirlenmiştir. Ev tipi bir halı yıkama makinesi yardımıyla derinlemesine temizlik süreci gerçekleştirilebilir. Şampuan, halının tüm köşelerine yedirilerek sürülür. Bu işlem için yumuşak uçlu, büyük bir fırça kullanabilirsiniz. Halı şampuanlarının kullanma talimatlarında bekletilmesi gereken süre yazmaktadır. Bu süre, şampuana bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, yaklaşık bir saattir. Temizlik etkisini gösteren şampuanın granülleri, vakumlanarak yüzeyden uzaklaştırılır. Geride, renklerinin canlılığını ortaya koyan, tertemiz bir halı yüzeyi bırakır.

Shaggy Halı Nasıl Süpürülür?

Elektrikli süpürgeler, yaşam alanlarının düzenli temizliği için en sık kullanılan araçlardan birisidir. Evlerde yaşayan kişi sayısına ve çocuk olup olmamasına bağlı olarak hangi sıklıkta süpürüldüğü değişiklik göstermektedir. Çocukların yer aldığı evlerde her gün süpürgenin çalıştırılması gereken dönemler yaşanabilir. Ortalama bir ev için ise, haftada iki kere çalıştırılan elektrikli süpürge, istenilen sonuçları oluşturacaktır. Peki ev temizliği için bu kadar önemli olan elektrikli süpürgeler, shaggy halı üzerinde kullanılabilir mi?

Shaggy halı, süpürülerek temizlenebilir. Ancak halı yüzeyinde hasar oluşturmamak için bu süreç boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, elektrikli süpürgenin gücüdür. Ortalama bir ev temizliği için kullanılan elektrikli süpürge herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Ancak daha güçlü motora sahip süpürge modelleri de bulunmaktadır. Bu modellerin süpürme gücü, halının saçakları ile tıkanabilmektedir. Eğer elinizdeki süpürgenin fazla güçlü olduğunu düşünüyorsanız bu gücü, borusu üzerinde hava kanalını aralayarak azaltabilirsiniz. Böylelikle Shaggy halınız üzerinde süpürgenizi kullanabilirsiniz.

Saçaklarla ilgili aynı nedenden ötürü, süpürge ucu olarak güç başlığı gibi ince tasarımları kullanmanız önerilmemektedir. Bu başlıklar takıldığında oluşan çekim gücü, halının saçaklarının da çekilmesine ve süpürge ucunda tıkanmalar yaşanmasına neden olabilir. Normal süpürge başlığını halı üzerinde kaydırarak süpürme sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bize Ulaşın